Kolesarske poti ob obnovljenimi kali – projekt ReNature
Sodelovanje s Parkom Škocjanske jame je obrodilo sadove v okviru projekta ReNature, kjer smo skupaj ustvarili kolesarske poti, ki obiskovalcem omogočajo raziskovanje narave in obnovljenih kalov na območju Brkinov in okolice. Projekt se osredotoča na obnovo mokrišč, pomembnih za ohranjanje biotske pestrosti, kulturne dediščine in trajnostni razvoj lokalnega okolja.
S pomočjo zemljevida, ki sem ga oblikoval, kolesarske poti povezujejo osem obnovljenih kalov in en velban studenec. Zemljevid vključuje jasno označene poti, višinske profile ter ključne informacije o vsakem kalu in točkah zanimivosti na poti. Poti so krožne in ponujajo tri različne dolžine, prilagojene različnim težavnostnim stopnjam:
- Osnovni krog (29 km, 800 m vzpona): Vodi mimo Škocjanskega kala, zidanega kala na Barki in kala "Zgornja kaluža" na Bujah. Poteka po asfaltnih in makadamskih podlagah z razglednimi vzponi in spusti.
- Osnovni + severni krog (54 km, 1200 m vzpona): Dodaja obisk kala "Pr lokvi" v Gornji Košani in kala "Luža" v Narinu, ter popestri izkušnjo z več razgledi in razgibanimi odseki.
- Osnovni + južni krog (54 km, 1400 m vzpona): Poveže še dva obnovljena kala na Pregarjah in velban studenec na Tatrah, ki predstavljajo kulturno in zgodovinsko dediščino območja.
Poti so zasnovane tako, da vključujejo čudovite razglede in raznoliko okolico, hkrati pa nudijo prijetno kolesarsko izkušnjo po asfaltnih in makadamskih poteh. Na določenih odsekih, kjer so tla neutrjena, je priporočljivo sestopiti s kolesa in nadaljevati peš.
Vsak kal pripoveduje svojo zgodbo o ponovni vzpostavitvi ravnovesja med naravo in človekom – od poglobitve kotanj, utrditve brežin, vgradnje gline, do zasaditve avtohtonih rastlin. Ključno pri tem je bilo sodelovanje z lokalnimi prebivalci in izobraževalnimi ustanovami, ki so vključile tudi mlajše generacije kot varuhe teh naravnih zakladov.
Zemljevid je natisnjen v 3000 izvodih in omogoča enostavno navigacijo med kalovimi postojankami. Obiskovalci lahko z njim odkrijejo kale, kot so "Škocjanski kal," "Zgornja kaluža" na Bujah, ali "Pr lokvi" v Gornji Košani, ter se ob tem poučijo o njihovem pomenu za ekosisteme in kulturno dediščino.